Dialogi

Dialogi - Adam Michnik,  Aleksiej Nawalny

Adam Michnik spotkał się w Moskwie z Aleksiejem Nawalnym, bezkompromisowym bojownikiem walczącym z korupcją i najważniejszą dziś postacią antyputinowskiej opozycji. Ich wspólna książka "Dialogi", która ukaże się już w czwartek, 15 września br. nakładem Wydawnictwa Agora, jest zapisem fascynujących rozmów o najważniejszych konfliktach, które rozrywają współczesną Rosję i świat.

Czy metody polskiej opozycji czasów PRL-u uda się zastosować w putinowskiej Rosji? Na jakich warunkach można próbować porozumieć się z autorytarną władzą? Czy polska transformacja to również droga dla Rosjan? Jakie miejsce powinna zająć Rosja w Europie? Jak rozwiązać konflikt z Ukrainą? Czy lustracja jest niezbędna do zapewnienia społecznego pokoju? - na te i inne pytania starają się znaleźć odpowiedź Adam Michnik i Aleksiej Nawalny w książce "Dialogi".

- Chytrzy i zdradzieccy Polacy, którzy nienawidzą Rosjan, to bardzo rozpowszechnione w Rosji wyobrażenie. Myślę, że normalizacja stosunków z Polską, to jeden z najważniejszych, ale też najbardziej skomplikowanych postulatów do realizacji w nowej Rosji. Powinniśmy się uczyć od Polski, ponieważ te same problemy, z którymi zetknęła się Polska na drodze do Europy, będą również naszymi problemami - Aleksiej Nawalny.

- Myślałem o tym, dlaczego masz taki autorytet, Aleksiej. Nie mówisz Rosjanom - jak niejeden wielki dziewiętnastowieczny rosyjski pisarz - że są niczym. Szanujesz godność ludzi, pokazujesz im, że mogą wybierać między uczciwością i kłamstwem. To jest moim zdaniem najskuteczniejsza metoda walki: mówienie prawdy zamiast podburzania społeczeństwa przeciwko putinistom - Adam Michnik.

(fragment książki "Dialogi")