Cena nieważkości

Cena nieważkości - Dariusz Kortko,  Marcin Pietraszewski

„Cena nieważkości” Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego to fascynujący reportaż, który odsłania kulisy polskiego lotu w kosmos w czerwcu 1978 roku.

Rosjanie wysyłają w kosmos pierwszego sztucznego satelitę, Jurij Gagarin pierwszy leci na orbitę. Amerykanie kontratakują i lądują na Księżycu. Amerykanie mówią o wahadłowcach, chcą zapraszać astronautów z zaprzyjaźnionych krajów. Rosjanie też muszą.

Lato 1976 roku. Rozkaz jest jasny, ale intrygujący. Każda polska jednostka wojsk lotniczych wytypuje swoich najlepszych pilotów. Mają się jak najszybciej stawić na badania w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie. Chodzi o testowanie maszyn najnowszej generacji. Wszystkich obowiązuje ścisła tajemnica, ale informacja wkrótce wycieka. Polska będzie miała swojego pierwszego kosmonautę.

Kończy się epoka Edwarda Gierka, zaczynają kłopoty z zaopatrzeniem. Cukier na kartki. - Dla mnie to było jak bajka. Stoję w kolejce po mleko, w sklepach nic nie ma, a mój mąż może polecieć na orbitę - mówi żona jednego z polskich kandydatów na kosmonautów. Jakimi cechami musiał się odznaczać pilot, żeby zostać kosmonautą? Kogo szukają Rosjanie? Dlaczego Zenon Jankowski przegrywa wyścig z Mirosławem Hermaszewskim? Dlaczego pierwszy polski kosmonauta i jego dubler do dzisiaj ze sobą nie rozmawiają? Co się stało w Gwiezdnym Miasteczku? Co dał nam pobyt Polaka na orbicie i jak potoczyły się jego losy? Lot na orbitę to jego sukces czy porażka?

„Cena nieważkości” to opowieść o tym, że żadnego bohaterstwa nie da się zaplanować. Może się ono jedynie przytrafić.

Radziecki program kosmiczny Interkosmos, żelazna kurtyna, generał Hermaszewski, szaleńczy wyścig mocarstw, zwroty akcji. Rewelacyjna, wciągająca opowieść o drodze pierwszego polskiego kosmonauty, fantastycznie osadzona przez Autorów w kontekście lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku w Polsce i ZSRR. To gotowy materiał na film akcji. Przed rozpoczęciem lektury pożegnajcie się z rodziną na kilka długich godzin, bo nie odłożycie książki do ostatniej strony.
Radek Kosarzycki, Puls Kosmosu

Wśród przelatujących każdej nocy nad naszymi głowami sztucznych satelitów bez trudu można dostrzec tego z sześcioosobową międzynarodową załogą. Choć w kosmosie było już kilkuset ludzi, to wśród nich znajdował się zaledwie jeden Polak. Generał Hermaszewski, sięgając orbity okołoziemskiej, na zawsze zapisał Polskę na kartach historii świata. Poznanie jego samego i kulis niezwykłej wyprawy, której stał się częścią, jest dziś szczególnie ważne – nie tylko w kontekście słusznie minionej epoki, ale może nawet bardziej czasów współczesnych.
Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, autor bloga „Z głową w gwiazdach”

Kiedy w Kennedy Space Center zobaczyłem kapsułę Apollo 11, nie mogłem uwierzyć, że w czymś tak z naszej perspektywy „prymitywnym” Amerykanie byli w stanie wylądować na Księżycu. Ale to, czego dowiedziałem się, czytając tę książkę i poznając opisane w niej zakulisowe historie, wprawiło mnie w jeszcze większy szok. To wspaniała opowieść nie tylko o tym, jak wyglądał kiedyś podbój kosmosu, ale także o tym, jaka była wtedy Polska. Cóż, może rzeczywiście z perspektywy kosmosu wszystko widać lepiej?
Piotr Kraśko, dziennikarz

Reporterzy Marcin Pietraszewski i Dariusz Kortko po sukcesie wspólnie napisanej biografii „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”, która doczekała się także swojej wersji scenicznej, wzięli na warsztat nowy temat. Tym razem postanowili znaleźć odpowiedzi na zgromadzone przez lata pytania dotyczące polskiego lotu w kosmos, odsłaniając kulisy pamiętnych wydarzeń z czerwca 1978 roku. Ze znaną sobie swadą, z celnymi komentarzami, które niejednokrotnie wywołują uśmiech, zabierają czytelnika w kosmiczną podróż. „Cena nieważkości” to opowieść o tym, że żadnego bohaterstwa nie da się zaplanować. Może się ono jedynie przytrafić.