Białoruś. Miłość i marazm

Białoruś. Miłość i marazm - Hanna Kondratiuk

Co kryje się za białoruską fasadą, z której, wraz z upływem czasu, odpadają kolejne warstwy farby? Pójdźmy za przewodniczką, której reportaże zaprowadzą nas w konkretne miejsca i do ludzi spotkanych na drogach współczesnej Białorusi. Do dziś Białoruś jest mało znana polskiemu czytelnikowi i przez to trudna do zrozumienia. Wrażliwość autorki i jej odwaga pomagają odczytać zaszyfrowane komunikaty i drogowskazy, które pomagają zrozumieć.

Czy to łatwa wędrówka? Czytelnik nie raz skonfrontuje się z rzeczywistością zdeformowaną przez kłamstwo. Jednak jeśli tylko zechce, wielokrotnie doświadczy piękna zrodzonego z tego, co prawdziwe – z ducha Białorusi. Mimo wszystko: ży wego, mocnego i niezłomnego.

Ta pierwsza w Polsce reporterska książka o Białorusi to zbiór opowieści o kraju, który jest „o rzut beretem”, a o którym wiemy właściwie mniej niż o Australii.  Hanna Kondratiuk od kilkunastu lat jeździ po Białorusi, omija szerokie trakty i zagląda na prowincję, szukając Białorusi na Białorusi. Ile tej Białorusi jest i jaka ona jest? O tym jest ta książka.

 

NOTKA

Hanna Kondratiuk (Anna Kondratiuk-Świerubska) urodziła się w Kutłówce na Podlasiu. Jest absolwentką UW. Od 1993 r. pracuje w tygodniku Białorusinów w Polsce - „Niwa”. Jest autorką wielu reportaży, m.in. z Białorusi, Ukrainy i przede wszystkim z Podlasia. Autorka trzech książek: „W stronę Tarasiewicza” (dwa wydania – 2002 i 2004), „Carskaja Tryzna” (2007) i „Dziadowskie tournée z Anatolem S.” (2010). Ponadto nagrała płytę z zapisem starożytnych pieśni i opowieści pt. „Zuryłasia Kateryna” (2005). Od 1995 roku prowadzi warsztaty dziennikarskie dla dzieci i młodzieży, tzw. „Sustreczy Zorki” (e-zorka.pl), z którymi wspólnie redaguje dodatek „Zorka” w „Niwie”. Współpracuje z czasopismami literackimi w Polsce i Białorusi. Mieszka w Białymstoku