Babetta

Babetta - Nina Wähä

Mrok, intrygi i silne emocje – to cechuje kryminały, z którymi często kojarzona jest literatura ze Skandynawii. Nasza Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich po raz kolejny udowadnia, że książki z północy zawierają w sobie całe bogactwo tematów i wątków. „Babetta” Niny Wähä (tłum. Justyna Kwiatkowska) to elektryzująca opowieść o wieloletniej przyjaźni dwóch Szwedek i ich głębokiej, choć niełatwej miłości do kina.

O czym jest książka „Babetta” Niny Wähä?

Katja i Lou poznały się w liceum o profilu aktorskim w Sztokholmie i choć obydwie przekroczyły już trzydziesty rok życia, nadal są nierozłączne. Choć od zawsze przyświecało im to samo marzenie – zostać znaną aktorką, to poszczęściło się tylko jednej z nich, Lou.

Przełomowym filmem dla jej kariery stał się film kostiumowy „Babetta”, po którym jej życie  nabrało szalonego tempa. Kiedy Lou po raz pierwszy od lat ma urlop, zaprasza Katję do luksusowej willi swojego partnera, Renaud, w południowej Francji. Wieloletnia przyjaciółka, która nie odniosła sukcesu, bez zastanowienia rzuca wszystkie swoje sprawy w Szwecji i, jak na zawołanie, odwiedza Lou. Co przyniesie to spontaniczne spotkanie dwóch przyjaciółek po latach?