Australijskie piekło

Australijskie piekło - Radosław Lewandowski

Powieść rozmachem i klimatem nieustępująca „Buntowi na Bounty”. Autor przedstawia burzliwe losy bohaterów w ogniu wojny trzydziestoletniej w czasach: kardynała Richelieu, Kartezjusza, Olivera Cromwella i procesów czarownic. Więcej, czytelnik wyruszy na morską wyprawę pełną podstępów, szaleńczej odwagi, honoru i… miłości. Wszystko w otoczeniu nieskrępowanej przygody: lądowych batalii, morskich bitew i wypraw w głąb Czarnego Lądu.

 

 

 

 

„Australijskie piekło” to napisana z rozmachem epicka opowieść o zdradach, namiętnościach i walce o przywództwo. bookhunter.pl

Klimatyczna, wciągająca w świat siedemnastowiecznych marynarzy opowieść pełna zaskakujących wydarzeń i niesamowicie szczegółowych opisów. nakanapie.pl

Czas zatopić się w tej historii i poczekać, co morze wyrzuci na brzeg: bohaterskie czyny czy gorycz porażki? „Australijskie piekło” ma dla każdego inne oblicze. dużeka.pl

Australijskie piekło” to marynistyczny mariaż historii z literaturą, popkulturalny ewenement podsycany bryzą ludzkiej niedoli. Polecam! sztukater.pl

 

 

O autorze:

Radosław Lewandowski, absolwent dwóch kierunków studiów na wydziałach: Zarządzania i Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Polski pisarz science fiction i powieści historycznych, Jeden z założycieli Płockiego Klubu Fantastyki „Elgalhˈai”.

Andrzej Ziemiański napisał o twórczości Radosława Lewandowskiego: „Podobno nieprawdą jest, że autor to prawdziwy Wiking. Jednak czytając „Wilcze dziedzictwo”, śmiem w to wątpić. Jeśli szukaliście polskiej „Gry o tron”, możecie przestać. Lewandowski to nasz George R.R Martin”.

Jarosław Grzędowicz napisał: „Lewandowski pisze o X-wiecznych wojownikach z takim znawstwem, jakby się pomiędzy nimi urodził (…)”.

Gene Wolfe napisał o powieści SF „Yggdrasil Strings of time”:

"Hardcore space opera...it shows the author's versatility, which allows him to easily navigate different conventions. Add to this the ability to create words and to bring amazing beings to life, as well as flowing narration and juicy dialogues, and you'll have Lewandowski's impressive style".

 

Życiorys: Urodzony 26.05.1969 w Płocku, przez wiele lat zawodowej kariery, pełnił wyższe funkcje w administracji publicznej: najpierw dyrektora departamentu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, potem radcy w kancelarii Wojewody Mazowieckiego.

Ojciec trójki dzieci

Autor powieści:

 

- „Yggdrasil Struny Czasu” – Powieść przetłumaczono na język angielski.

 

            To pierwszy tom sagi powieściowej spod znaku fantastyki, sf i powieści drogi. Główny wątek „Strun czasu” stanowią zmagania kilkudziesięcioosobowej średniowiecznej społeczności przeniesionej przypadkowo i bezpowrotnie w okres paleolitu środkowego. Słowiańscy wieśniacy trafiają w czasy, gdy po ośnieżonych równinach dzisiejszej Europy wędrowały olbrzymie stada reniferów, tabuny dzikich koni i ciągnące w ślad za nimi drapieżniki. Potężne i wielkie jak góra mamuty nie miały godnych siebie przeciwników – z wyjątkiem mrozu i prymitywnych słabo uzbrojonych łowców, dla których polowanie nie było sportem, ale walką o przetrwanie i którzy równie często występowali w roli myśliwego co ofiary.

            Wraz z mieszkańcami wioski w przeszłość zostaje przeniesiony niewielki oddział wikingów, najemników, których Thor wystawił na najcięższą próbę w drodze do Walhalli. To głównie oczami ich wodza, Eryka, obserwujemy toczące się wydarzenia. A wraz z nami widzami są ludzie z przyszłości... Bowiem w tle tej pasjonującej historii toczy się inna i nie tylko ci temporalni podróżnicy, ale cała ludzkość, co tam ludzkość – cały wszechświat „staje” na krawędzi zagłady.

 

- „Yggdrasil Exodus” – Powieść przetłumaczono na język angielski.

 

            W drugiej części cyklu śledzimy dalsze losy Eryka, syna konunga szwedzkiego Eryka Zwycięskiego i Świętosławy, w którego życie wmieszali się naukowcy z trzydziestego stulecia, a efekt ich eksperymentu wymknął się spod kontroli twórców. Po bitwie z dzikimi w Dolinie, bitwie wygranej ale okupionej śmiercią przyjaciół, ten młody wojownik musi stawić czoła przysłanej z mroków kosmosu przedwiecznej sztucznej inteligencji. To karkołomne zadanie będzie ledwie początkiem drogi ludzkości, której kolejnymi etapami są kosmiczne bitwy, zniszczone galaktyki i … napotkani sojusznicy. To tylko dzięki tym ostatnim, szanse na przetrwanie wzrosną, ale tylko odrobinę.

 

- „Wikingowie. Wilcze dziedzictwo”

 

            Europa Północna, X wiek n.e. Szwedzi, Norwegowie i Duńczycy toczą między sobą krwawe wojny o ziemię, bogactwa i honor. Tłem dla pasjonującej, trzymającej w napięciu akcji są wielkie lądowe i morski bitwy, wspaniałe zwycięstwa i jeszcze wspanialsze klęski.

            Szaleńcza odwaga i niewyczerpana rządza władzy, chciwość i bezwzględność, ciekawość świata i chęć podporządkowania go sobie – w tej książce jest wszystko, co składa się na legendę Wikingów.

 

- Wikingowie. Najeźdźcy z Północy”

 

            Trzymająca w napięciu historia samotnej wędrówki młodego wikinga Oddiego po iglastych lasach Labradoru (dzisiejsza Kanada). Pełna zaskakujących zwrotów akcji opowieść o jego spotkaniu z plemieniem Indian Beothuk oraz o konsekwencjach, jakie miało to wydarzenie. Oparta na udokumentowanych faktach historycznych, twórczo rozwinięta w stylu najlepszych powieści przygodowych saga o starciu dwóch cywilizacji, o wielkich namiętnościach i o niepohamowanej żądzy władzy.

            Jeśli ktokolwiek zastanawiał się, dlaczego wikingowie zawładnęli zbiorową wyobraźnią i szturmem wdarli się do grona ikon popkultury, po lekturze tej książki przestanie się dziwić. Wartka akcja, pełnokrwiste postaci i fascynujące, doskonale zarysowane tło historyczne sprawiają, że "Najeźdźcy z Północy" nie tylko z nawiązką spełniają oczekiwania wszystkich, którym spodoba się pierwsza część cyklu Wikingowie, ale każą z jeszcze większym zainteresowaniem oczekiwać na trzeci tom tej niezwykłej sagi.

 

- „Wikingowie Topory i sejmitary

 

            Trzymająca w napięciu historia krwawej walki o rodzinę i sprawiedliwość. Młody bohater próbuje odnaleźć się w brutalnej rzeczywistości średniowiecznej Europy, w której obowiązuje zasada "zabij albo giń". 

            W trzeciej części sagi Radosław Lewandowski po mistrzowsku łączy beletrystykę z faktami historycznymi, tworząc sugestywny i niezwykle żywy obraz wydarzeń, które mogły mieć rzeczywiście miejsce. Konfrontacja Północy ze Wschodem jeszcze nigdy była przedstawiona tak dynamicznie i wiarygodnie.

 

- „Wikingowie Kraina Proroka”

 

            Czwarta, finałowa część cyklu, spinająca klamrą wątki i losy postaci poznanych w tomach poprzednich. Znajdziemy tu dalsze dzieje Erika Erykssona – młodego wikinga, który wraz z oddziałem najemników trafił do kraju Maurów, oraz Oddiego - syna renegata Asgota Czerwonej Tarczy. Ten ostatni, jak wiedzą wierni czytelnicy tej sagi, płonąc żądzą zemsty spędził rok w Winlandii, przebył Ruś i trafił do Bizancjum.

            Akcja czwartego tomu rozgrywa się na terenie kalifatu Kordoby i na muzułmańskiej Sycylii. Pchani żądzą złota i sławy wikingowie przemierzają krainy Saracenów, niosąc tubylcom krew, cierpienie i beztroski śmiech, bo przecież umrzeć można tylko raz. Na lądzie i na wodzie toczą wielkie bitwy i drobne potyczki, odkrywają tajemnice i mroczne intrygi wielkich władców, knują spiski, zastawiają zasadzki, łupią, palą i mordują.

Jedynie łaskawości bogów zawdzięczają całą skórę, choć nie wszyscy wrócą do domów. Ale przecież śmierć jest początkiem, a nie końcem drogi...

 

-- „Australijskie Piekło”

 

            Powieść jest twórczą relacją z pechowego rejsu holenderskiego statku „Batavia” z początku XVII wieku, uznawanego przez historyków za pierwszą stałą obecność Europejczyków u wybrzeży Australii. Początkowe rozdziały autor poświęcił jednak wojnie „trzydziestoletniej” toczonej pomiędzy protestanckimi mieszkańcami Niderlandów, a ultrakatolicką Hiszpanią. To w takich okolicznościach poznajemy głównych bohaterów.

            Osnuta na faktach powieść rozmachem nieustępująca „Panu i władcy: Na krańcu świata” oraz „Buntowi na Bounty”. To studium siedemnastowiecznej Europy w ogniu wojny trzydziestoletniej, siermiężna rzeczywistość morskich wypraw pełna podstępów, szaleńczej odwagi, gwałtów, honoru i… miłości. Wszystko w otoczeniu wielkiej nieskrępowanej przygody: lądowych i morskich bitew, wypraw w głąb „Czarnego lądu” czy wreszcie katastrofy u wybrzeży Australii.

 

- „Wyprawa po śmierć”

 

            W tej wielowątkowej powieści czytelnik pozna losy głównych bohaterów podczas wyprawy na świętą górę Aborygenów, w trakcie warszawskiego marszu Ruchu Narodowego, wyjazdu „za chlebem” do Wielkiej Brytanii czy wycieczki do USA. Więcej, odwiedzi Helheim, jeden ze światów nordyckiej mitologii!

            Wszystko za sprawą tajemnicy, o której odkrycie ścigają się naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, z żołnierzami kościoła i agentami CIA. Poszukiwanie potężnego magicznego artefaktu wikingów zwanego „naczyniem” zawiedzie studentów Uniwersytetu Warszawskiego na Islandię. Tę na wskroś współczesną opowieść, przecina bowiem niby nóż, skandynawski mit pełen walk, wilkołaków, kościanych strażników, a nawet… bogów.

 

Autor poradnika dl pisarzy pt. „Kuchnia pisarza”, który ukazał się staraniem Książnicy Płockiej.

 

Autor poradnika dla młodych pisarzy pt. „Jak napisać i wydać powieść?”

 

            Czytelnik odkryje na „kartach” tej książki odpowiedzi na pytania: Czy pisarz to życiowy rozbitek, a pisanie jest namiastką prawdziwego życia? Czy pisarze, to ludzie błyskotliwi? Czy, żeby dobrze pisać, trzeba mieć słuch muzyczny? Czy alkohol jest nieodłącznym atrybutem pisarza? Jakie są zyski i straty wędrówki w towarzystwie córek Zeusa i Mnemosyne?  

            W poradniku autor podjął się również trudnego zadania odnalezienia wspólnych elementów w warsztatach pisarskich: Stephena Kinga, Jana Parandowskiego, Stevena Pinkera, Mario Vargasa Liosy, Haruki Murakamiego” i Dwighta V. Swaina.

 

 

 

Strony i fp:

https://web.facebook.com/WikingowieWilczeDziedzictwo/

https://web.facebook.com/yggdrasilstrunyczasu/

https://radeklew.wixsite.com/wikingowie