Nominowani w konkursie „ostatni bankiet prezydenta” w ramach Międzynarodowego Festiwalu OPOWIADANIA

14. Międzynarodowy Festiwal OPOWIADANIA  -

 

Nominowani w konkursie „ostatni bankiet prezydenta”

w ramach Międzynarodowego Festiwalu OPOWIADANIA

 

Oto piętnastka finalistów konkursu na najlepsze opowiadanie.

 

Jednym z najważniejszych elementów Międzynarodowego Festiwalu OPOWIADANIA, który co roku odbywa się we Wrocławiu, są konkursy literacki i translatorski – wyjątkowa szansa dla wszystkich pisarzy i tłumaczy przed debiutem. W tym roku konkurs na najlepsze opowiadanie organizowany był pod hasłem „ostatni bankiet prezydenta”. Zgłosiło się ponad 290 autorów mieszkających w Polsce, ale również m.in. w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Belgii, Niemczech, Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych i Hongkongu.

 

Daniel Odija, kurator tegorocznego konkursu, nominował do nagrody głównej piętnaście tekstów. To nie był łatwy temat do opracowania mówi kurator. Pojęcie władzy wymusza pewnego rodzaju schemat fabularny. Wyróżnione prace ten schemat przełamały, jednocześnie są po prostu dobrze napisane. To opowiadania, z których można wyczytać literacki talent. A talent poparty zdyscyplinowaną pracą może zaowocować w przyszłości ciekawymi dziełami. To dostrzegłem w tych tekstach. Pisarski potencjał ich autorów.

 

Nominowani autorzy zostaną zaproszeni na bezpłatne warsztaty twórczego pisania, które odbędą się 6 i 7 października 2018 we Wrocławiu. Laureata głównej nagrody ogłosimy 6 października, w trakcie prezentacji 14. MFO.

 

1. Aleksandra Borowiec, Elpresidente, Warszawa

2. Małgorzata Boryczka, Bocian, Kozienice

3. Maciej Dobosiewicz, Pod lampą, Poznań

4. Ian Giedrojć, Zemsta w akwarium, Bydgoszcz

5. tomasz.ka, Ostatni bankiet prezydenta, Poznań

6. Angelika Kopaczewska, Północ, południe, Wrocław

7. Łukasz Kosik, Salon na Kartuskiej, Gdynia

8. Katarzyna Kowalewska, Gdy ogarnia mnie strach, Grodzisk Mazowiecki

9. Przemek Morawski, Ta ostatnia niedziela, Boguszyce

10. Katarzyna Pochmara-Balcer, Wandzia, Warszawa

11. Barbara Sadurska, Pełnia, Kraków

12. Magdalena Siemieńska-Bałuk, Eulalia, Wrocław

13. Jacek Weichert, Mistrzowski finisz, Warszawa

14. Bartek Zdunek, Mniszek lekarski, Warszawa

15. Małgorzata Żarów, Jak się zabija homary, Warszawa

 

 

 

 

///

 

14. Międzynarodowy Festiwal OPOWIADANIA

Wrocław, 5–7 października 2018


Międzynarodowy Festiwal Opowiadania [MFO] to wielowymiarowe święto krótkiej prozy, poświęcone promocji ambitnej książki, koncentrujące się na niebanalnej prezentacji form narracyjnych, badaniu oddziaływania literatury na inne dziedziny sztuki, pozwalające na wymianę doświadczeń twórców polskich i zagranicznych. MFO podejmuje także próby odtworzenia więzi między literaturą a tradycją opowieści ustnej. Centralnym nurtem MFO są prezentacje opowiadań prowadzone przez autorów w językach oryginalnych, z symultanicznie wyświetlanym tłumaczeniem, w zmienionej scenograficznie i co roku odmiennej lokalizacji.
Podczas 14. edycji festiwalu ponownie będziemy gościć autorów zagranicznych, którzy odczytają swoje premierowe opowiadania w nietypowej scenografii. Dodatkowo planowane są dwie premiery książkowe, dyskusje i warsztaty.

www.opowiadanie.org

 

organizator: Towarzystwo Aktywnej Komunikacji

dofinansowanie: Gmina Wrocław

partnerzy: Austriackie Forum Kultury, Etxepare Basque Institute, Culture Ireland, Kolegium Europy Wschodniej, Wydawnictwo Książkowe Klimaty, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury

patroni medialni: TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura, Radio Luz, Magazyn Wroclife, Wywrota.pl, Lubię czytać, Opętani czytaniem, Booklips.pl, Hispanico.pl