Dlaczego ludzie chorują? - Marta Krzemińska

Co i jak? Dlaczego ludzie chorują? Marta Krzemińska. Wilga 2022

Autorka w prosty sposób, zrozumiałym i jasnym językiem tłumaczy wszelkie zagadki zdrowotne. W książce znajdują się również rady, jak zdrowo się odżywiać, żeby nie chorować. Przystępny język i cudowne ilustracje Kamili Loskot sprawiają, że chce się wracać do tej lektury mnóstwo razy i ciągle zdobywać nową wiedzę. Dla mamy dwulatka, który ciągle pyta: "po cio?" ta książka jest idealna. Najpierw edukuję się ja, później przekazuję swoją wiedzę. Starsze dzieciaki mogą czytać ją razem z rodzicami, a szkolne już same mogą spędzać z nią czas.  
Czytaj więcej
Idealny dzień - Ruth Heald

Idealny dzień. Ruth Heald. Filia 2022

  Od pierwszych stron atmosfera jest duszna od podejrzeń i gęsta od pytań. Kto robi wszystko, by rozdzielić dwoje zakochanych w sobie ludzi? Dość szybko typuję podejrzaną osobę, ale gdy pojawia się kolejna, już wiem, że autorka zręcznie mną manipuluje. Ta nieprzewidywalność i brak pewności doskonale podsycały nerwową atmosferę, a co rusz wypływające na jaw, zaskakujące informacje, sprawiały, że nie mogłam przestać czytać, aż po samo szokujące zakończenie.
Czytaj więcej
Cienie zła - Krystyna Mirek

Cienie zła. Krystyna Mirek. Filia 2022

Blizny przeszłości to cykl powieści z wątkiem kryminalnym z mocno rozbudowanym tłem obyczajowym. Intrygująca główna bohaterka, która dążąc do odkrycia prawdy na temat śmierci swojego ojca, przy okazji rozwiąże kilka innych zagadek oraz postara się pomóc kobietom, będącym ofiarami przemocy domowej. Jej powrót w rodzinne strony wywołuje spore poruszenie. Duszny klimat małego miasteczka, w którym każdy ma coś do ukrycia, a najpilniej strzeżona tajemnica z przeszłości może pogrążyć wielu jej najznamienitszych mieszkańców. Dziewczyna wstąpiła do policji tylko po to, by pomścić śmierć ojca i ukarać winnych.
Czytaj więcej
Ukochane dziecko  - Romy Hausmann

Ukochane dziecko. Romy Hausmann. W.A.B. 2022

Mamy tu trójkę głównych bohaterów i to właśnie z ich perspektywy śledzimy rozgrywające się wydarzenia. Hannah to dziewczynka, która całe życie spędziła zamknięta w szałasie wraz z bratem i matką. Nigdy nie wychodziła na zewnątrz. Budzi nasze współczucie, ale też niejasny niepokój, bo tak naprawdę nie wiemy, po której stoi stronie. Jej spojrzenie na otaczającą rzeczywistość jest niezmiernie frapujące. Jest też kobieta, której udało się uciec wraz z córką, początkowo brana za zaginioną przed laty Lenę. I w końcu Matthias, ojciec Leny, który desperacko próbuje dowiedzieć się, co się stało z jego córką.
Czytaj więcej
Młodość Wyznania nastolatków - Linn Skåber

Młodość. Wyznania nastolatków. Linn Skåber. WL 2022

Linn Skaber w zilustrowanej przez fenomenalną Lisę Asato Młodości zabiera nas na karuzelę życia młodych – już nie dzieci, jeszcze nie dorosłych. Hormony, emocje, tęsknota za dzieciństwem i stabilnością, chęć przygody, wstyd, rozpacz, zaciskanie zębów, marzenia i euforia przeplatają się w tej wzruszającej i mocnej opowieści o stracie, dorastaniu i zmianie. Autorka wysłuchała głosu młodych Norwegów, przedstawiła ich historie i myśli uniwersalnym językiem młodości. Słowami buntu i bezkompromisowości, który niestety często brzmi tylko w nastoletnich głowach, nie znajdując przestrzeni, w której mogą być bezpiecznie wypowiedziane.
Czytaj więcej
Gildia zabójców - Małgorzata Stefanik

Gildia zabójców. Małgorzata Stefanik. Papierowy Księżyc 2021

Do debiutów zawsze podchodzę z ostrożnym entuzjazmem, ciężko jest przewidzieć, co jest w środku. I tak też jest w przypadku Małgorzaty Stefanik, wątki detektywistyczno-sensacyjne poprzeplatane koreańską dramą z elementami romansu to naprawdę mocno niecodzienne połączenie. Choć nie brakuje elementów, które nieco zastanawiają, jak na przykład sprawność fizyczna Alyssy na poziomie młodego lekkoatlety u szczytu formy, pomimo odbycia półrocznej kary w zamknięciu, czy dotychczasowa anonimowość i pozostanie w cieniu, połączone z przebywaniem w towarzystwie popularnego koreańskiego boysbandu.  
Czytaj więcej

Nasze patronaty

Krótki kurs. Pamięć - Jonathan K. Foster
Jonathan K. Foster
Lato leśnych ludzi  - Maria Rodziewiczówna
Maria Rodziewiczówna
Królowa Margot  - Aleksander Dumas
Aleksander Dumas
Ania z Avonlea - Lucy Maud Montgomery
Lucy Maud Montgomery