
Co i jak? Dlaczego ludzie chorują? Marta Krzemińska. Wilga 2022
Autorka w prosty sposób, zrozumiałym i jasnym językiem tłumaczy wszelkie zagadki zdrowotne. W książce znajdują się również rady, jak zdrowo się odżywiać, żeby nie chorować. Przystępny język i cudowne ilustracje Kamili Loskot sprawiają, że chce się wracać do tej lektury mnóstwo razy i ciągle zdobywać nową wiedzę. Dla mamy dwulatka, który ciągle pyta: "po cio?" ta książka jest idealna. Najpierw edukuję się ja, później przekazuję swoją wiedzę. Starsze dzieciaki mogą czytać ją razem z rodzicami, a szkolne już same mogą spędzać z nią czas.

Idealny dzień. Ruth Heald. Filia 2022
Od pierwszych stron atmosfera jest duszna od podejrzeń i gęsta od pytań. Kto robi wszystko, by rozdzielić dwoje zakochanych w sobie ludzi? Dość szybko typuję podejrzaną osobę, ale gdy pojawia się kolejna, już wiem, że autorka zręcznie mną manipuluje. Ta nieprzewidywalność i brak pewności doskonale podsycały nerwową atmosferę, a co rusz wypływające na jaw, zaskakujące informacje, sprawiały, że nie mogłam przestać czytać, aż po samo szokujące zakończenie.

Cienie zła. Krystyna Mirek. Filia 2022
Blizny przeszłości to cykl powieści z wątkiem kryminalnym z mocno rozbudowanym tłem obyczajowym. Intrygująca główna bohaterka, która dążąc do odkrycia prawdy na temat śmierci swojego ojca, przy okazji rozwiąże kilka innych zagadek oraz postara się pomóc kobietom, będącym ofiarami przemocy domowej. Jej powrót w rodzinne strony wywołuje spore poruszenie. Duszny klimat małego miasteczka, w którym każdy ma coś do ukrycia, a najpilniej strzeżona tajemnica z przeszłości może pogrążyć wielu jej najznamienitszych mieszkańców. Dziewczyna wstąpiła do policji tylko po to, by pomścić śmierć ojca i ukarać winnych.

Ukochane dziecko. Romy Hausmann. W.A.B. 2022
Mamy tu trójkę głównych bohaterów i to właśnie z ich perspektywy śledzimy rozgrywające się wydarzenia. Hannah to dziewczynka, która całe życie spędziła zamknięta w szałasie wraz z bratem i matką. Nigdy nie wychodziła na zewnątrz. Budzi nasze współczucie, ale też niejasny niepokój, bo tak naprawdę nie wiemy, po której stoi stronie. Jej spojrzenie na otaczającą rzeczywistość jest niezmiernie frapujące. Jest też kobieta, której udało się uciec wraz z córką, początkowo brana za zaginioną przed laty Lenę. I w końcu Matthias, ojciec Leny, który desperacko próbuje dowiedzieć się, co się stało z jego córką.

Młodość. Wyznania nastolatków. Linn Skåber. WL 2022
Linn Skaber w zilustrowanej przez fenomenalną Lisę Asato Młodości zabiera nas na karuzelę życia młodych – już nie dzieci, jeszcze nie dorosłych. Hormony, emocje, tęsknota za dzieciństwem i stabilnością, chęć przygody, wstyd, rozpacz, zaciskanie zębów, marzenia i euforia przeplatają się w tej wzruszającej i mocnej opowieści o stracie, dorastaniu i zmianie. Autorka wysłuchała głosu młodych Norwegów, przedstawiła ich historie i myśli uniwersalnym językiem młodości. Słowami buntu i bezkompromisowości, który niestety często brzmi tylko w nastoletnich głowach, nie znajdując przestrzeni, w której mogą być bezpiecznie wypowiedziane.

Gildia zabójców. Małgorzata Stefanik. Papierowy Księżyc 2021
Do debiutów zawsze podchodzę z ostrożnym entuzjazmem, ciężko jest przewidzieć, co jest w środku. I tak też jest w przypadku Małgorzaty Stefanik, wątki detektywistyczno-sensacyjne poprzeplatane koreańską dramą z elementami romansu to naprawdę mocno niecodzienne połączenie. Choć nie brakuje elementów, które nieco zastanawiają, jak na przykład sprawność fizyczna Alyssy na poziomie młodego lekkoatlety u szczytu formy, pomimo odbycia półrocznej kary w zamknięciu, czy dotychczasowa anonimowość i pozostanie w cieniu, połączone z przebywaniem w towarzystwie popularnego koreańskiego boysbandu.