Skorpion - Krzysztof Wójcik

Skorpion. Krzysztof Wójcik. Muza 2018

Krzysztof Wójcik jest dziennikarzem śledczym, który ma za sobą kilka biografii. Jest również laureatem wielu prestiżowych nagród m.in. Grand Press za opisanie korupcji w wymiarze sprawiedliwości i na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Tym razem doskonale opisał życie i poczynania gdańskiego "Skorpiona". Zabrał się do tego od strony zabójcy, ale i ofiar i ich rodzin. Momentami historia psychopaty jest opisana w taki sposób, że jest żal samego Tuchlina. Ta publikacja to gratka dla psychologów amatorów
Czytaj więcej
Poszukiwacze światła - Femi Kayode

Poszukiwacze światła. Femi Kayode. Zysk i S-ka 2023

Inspiracją dla debiutu Femi Kayode stał się... naszyjnik, który doprowadził do zamordowania czterech słuchaczy w miasteczku studenckim w Nigerii.  Połączenie sensacji, kryminału i thrillera, tym razem nie z mrocznej Skandynawii, to dość odżywczy koktajl. 
Czytaj więcej
Dlaczego statystyki kłamią - Darrell Huff

Dlaczego statystyki kłamią. Darrell Huff. Zysk i S-ka 2023

Autor każe się zastanowić m.in nad stronniczymi ankietami, zwraca uwagę na sprytnie manewry firm manipulujących danymi, aby coś uzyskać, lub coś ukryć przed swoimi pracownikami. Triki statystyki potrafią zdziałać niepokojąco dużo...
Czytaj więcej
Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939 - Grzegorz Piątek

Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939. Grzegorz Piątek. W.A.B. 2022

Polskość, to także słowo klucz o tym mieście. Projekt patriotyczny, jakim się stała, głównie odzwierciedla architektura. Od podstaw stworzona, z czystą hipoteką, tu Polska miała uciec do przodu, z wieku XIX w XX.
Czytaj więcej
Czasem czuję mocniej - Agnieszka Jucewicz

Czasem czuję mocniej. Agnieszka Jucewicz. Znak 2022

Agnieszka Jucewicz rozmawia ze swoimi bohaterami w sposób ostrożny, nie wchodzi w rolę terapeutki, słucha uważnie, dzięki czemu dowiadujemy się jak osoby cierpiące np. na schizofrenię odbierają rzeczywistość czy jak czuje się ktoś, kto wie, że właśnie zbliża się kolejny atak paniki. I nie są to opisy z mądrych książek, napisanych przez lekarzy i naukowców, tylko zwyczajne historie ludzkich zmagań i powolnego oswajania się z diagnozą.
Czytaj więcej
W snach to ja trzymam nóż - Ashley Winstead

W snach to ja trzymam nóż. Ashley Winstead. Znak 2023

Występujące naprzemiennie perspektywy czasowe, krok po kroku przybliżają nam czas teraźniejszy oraz wydarzenia, które miały miejsce przed laty. Intryguje mnie, co też poróżniło, zdawać by się mogło, tak zgraną paczkę przyjaciół. Akcja nie należy do najszybszych, atmosfera zagęszcza się, a napięcie narasta nieznośnie powoli, ale prym wiedzie tu kreacja psychologiczna postaci.
Czytaj więcej

Nasze patronaty

Zaginione miasta. Ciemnonoc - Shannon Messenger
Shannon Messenger
Gdzie są moje zwłoki? - Małgorzata Starosta
Małgorzata Starosta
Cień - Kamila Bryksy
Kamila Bryksy
Na lewo od Oriona - Guy Consolmagno,  Dan M. Davis
Guy Consolmagno, Dan M. Davis