Co robi język za zębami? Agata Hącia, Maciej Szymanowicz. PWN 2017

Co robi język za zębami? - Agata Hącia

Pierwszą rzeczą, na którą od razu zwróciłam uwagę, jest grubość książki. Niesamowite, ile można napisać o języku, nie tracąc zupełnie na merytoryczności treści. Agata Rącia podzieliła swoją książkę na pięć dużych rozdziałów. Każdy z nich jest nastawiony na interakcję z czytelnikiem, co oznacza, że znajdziemy tam ćwiczenia logopedyczne, zachęty do zabaw językowych i przykłady oparte na życiu codziennym, dzięki czemu dziecko przeżywa to, co czyta w sposób emocjonalny. Udowodniono, że taki sposób nauki działa szybciej, a zapamiętywane treści są utrwalane z każdą powtarzającą się czynnością opisaną w książce, którą dziecko napotka w swoim życiu. Pozycja jest dedykowana dzieciom w wieku 5–10 lat, jednak każdy z rozdziałów zakończony jest podsumowaniem „Jeśli jesteś już całkiem dorosły” skierowanym do rodziców, co czyni tą książkę doskonałą dla całych rodzin.

Czytaj więcej

Kuchenny Kredens. Monika Śmigielska. Znak 2017

Kuchenny Kredens. Polska kuchnia przedwojenna - Monika Śmigielska

Same przepisy są kapitalne. Stare, zapomniane, a takie pyszne. Niektóre tytuły brzmią co najmniej dziwnie. Na przykład „Perduty w śmietanie”, „Legumina krakowska”, czy „Makagigi”. Co to u licha jest? Otóż zapytajcie babcię. Moja wiedziała. Zamyśliła się nawet tęsknie opowiadając o smaku dawnych przysmaków.  Każdy przepis opatrzony jest pięknym, klimatycznym zdjęciem. Patrząc na dania czujemy się jak w słynnej kawiarni „U aktorek” lub restauracji „Adria”. Autorka zadbała o odpowiednie nakrycia stołów i naczynia rodem z tamtych lat. Do każdego przepisu mamy doskonale napisany wstęp, który zapozna czytelnika z historią potrawy, którą chce przygotować.

Czytaj więcej

Wielki sennik. Andreas Baumgarten. Marginesy 2017

Wielki sennik - Andreas Baumgarten

Dziś nie mamy już takiej wyroczni, ale z pomocą przychodzi nam Wielki Sennik Andreasa Baumgartena.
To z niego właśnie możemy dowiedzieć się co zrobić, aby skutecznie przypomnieć sobie nasze marzenia senne, jak pokonywać wewnętrzne opory przed analizowaniem zakodowanych przekazów, jak systematycznie rozwijać umiejętności interpretacji i unikać przy tym błędów. Nauczymy się również rozszyfrowywania przebiegu snu w celu uzyskania odpowiedzi na dręczące nas pytania lub jak świadomie go kontrolować.

Czytaj więcej

Święty Brat Albert. Eliza Piotrowska. Święty Wojciech Wydawnictwo 2017 /audiobook/

Święty Brat Albert - Eliza Piotrowska

Pisarka w swojej opowieści zwraca uwagę na bardzo ważne informacje dotyczące historii, przez co po książkę mogą sięgnąć również dzieci nie tylko z rodzin katolickich. Mali czytelnicy dowiedzą się kiedy odbyło się powstanie styczniowe, jacy twórcy żyli pod koniec XIX wieku, z jakimi problemami borykali się ludzie i skąd wzięły się w naszym kraju domy, przytułki i jadłodajnie Brata Alberta.

Czytaj więcej

Ekonomiczna Ekologiczna Kuchnia. Monika Mrozowska. Zwierciadło 2017

Ekonomiczna Ekologiczna Kuchnia - Monika Mrozowska

Same przepisy nie są zupełnie odkrywcze, co czyni je prostymi do wykonania i właśnie zdrowymi. Im mniej przetwarzamy żywność, tym więcej zachowuje ona dobrych właściwości. Niektóre przepisy to tak zwane „dania resztkowe”, czyli wykorzystujące to, czego nie zje się dnia poprzedniego. Osobiście uwielbiam takie propozycje. Mniej wyrzucamy, więcej zaoszczędzamy, czyli znów okazuje się, że takie gotowanie może być ekonomiczne. Docenią to również rodzice niejadków, po których zostaje zawsze sporo na talerzu. Bardzo interesującym rozdziałem są „przekąski na słodko i słono”, bo w moim odczuciu to z nimi ma problem każdy, kto jest na diecie. Jest przepis na chipsy, pączki i inne pyszności zakazane, w każdej zdrowej kuchni.

Czytaj więcej