Szklany klosz. Sylvia Plath. Marginesy 2019

Szklany klosz - Sylvia Plath

Brak w Szklanym kloszu buńczucznych tyrad, a i autorce nie zależy na seryjnym produkowaniu dobrze brzmiących bon motów, czy kreowaniu się na jedyną, która przejrzała oszustwa świata. Nie bez znaczenia jest tu fakt, iż Plath sama cierpiała na depresję i popełniła samobójstwo miesiąc po wydaniu powieści – jej sprawozdanie o powolnym osuwaniu się w otchłań mroku jest więc szczere do bólu. Dodajmy do tego, że mamy do czynienia z dziełem kobiety wrażliwej i niezwykle inteligentnej, nie powinna więc dziwić trafność spostrzeżeń i prosty, ale porywający język książki.

Czytaj więcej

Kuba i Kanga. Ursula Dubosarsky. Znak emotikon 2019

Kuba i Kanga - Ursula Dubosarsky

Wiedząc to można się było wiele spodziewać po jej nowej książce. Kuba i Kanga, bo taki tytuł nosi, jest opowieścią o tym, jak jedo spotkanie może całkowiecie odmienić życie i wpłynąć na los człowieka. Do tego nie jest to zwykłe spotkanie dwojga ludzi. Jest to historia przyjaźni między człowiekiem a zwierzęciem, dokładnie kangurem. Żeby tego było mało, to nawet nie jest historia zwykłej przyjaźni, ale takiej na zawsze, takiej na śmierć i życie, bo to o uratowanie życia w tej całej opowieści chodzi.

Czytaj więcej

Bóg auto ojczyzna. Tomasz Brzeszczak. Novae Res 2019

Bóg auto ojczyzna - Tomasz Brzeszczak

Można odnieść wrażenie, że autor przy pisaniu książki oparł się na przekroju internetowych komentarzy dotyczących aktualnych wydarzeń w kraju. Walka z sądami, marsze przeciwko imigrantom, zatrudnianie na czarno, łamanie przepisów ruchu drogowego czy kręcenie liczników w samochodach ściągniętych "od Helmuta" – to dopiero wierzchołek góry. Seba poznaje kobietę – Ankę. I tutaj dopiero jego życie nabiera rozpędu…

Czytaj więcej

Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie. Jesmyn Ward. Wydawnictwo Poznańskie 2019

 Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie  - Jesmyn Ward

Być może dlatego, właśnie przez miejsce, w którym żyją, rodzinę chłopca dotykają nieszczęścia? Może to właśnie z tego powodu jego wujek zmarł tragicznie, matka popadła w uzależnienie od twardych narkotyków, a ojciec Jojo Michael je przyrządzał na boku, żeby cokolwiek zarobić? Może to dlatego Tatko trafił do więzienia Parchman mając piętnaście lat (które sposobem funkcjonowania i traktowania więźniów niewiele różniło się od plantacji bawełny, którym kiedyś było), a później do tego samego miejsca wysłany został Michael?

Czytaj więcej

Ten dzień/365 dni. Blanka Lipińska. Edipresse 2018

Ten dzień/365 dni - Blanka Lipińska

Pomysł na fabułę na pewno nie jest czymś oryginalnym, a sam motyw proroczego snu bohatera mógłby lepiej się sprawdzić w powieści fantasy, a nie powieści erotycznej. Odnośnie kreacji naszych protagonistów też moglibyśmy oczekiwać czegoś więcej, bo można odnieść wrażenie, że są bardzo płytcy. Laura uwielbia drogie, markowe ubrania, szampana za 300 zł i oczywiście dziki seks. Massimo jest władczy, obrzydliwie bogaty i mógłby kopulować nieustannie. Nie wiem co sprawia, że bohaterowie się w sobie zakochują, gdyż tak naprawdę nie rozmawiają o sobie i swoich uczuciach. Mam wrażenie, że nie poznają się jak zwyczajni ludzie, chociaż trzeba przyznać, że sytuacja Laury odbiega od codziennej. Trzeba postawić sprawę jasno, to właśnie seks jest tym, co najbardziej łączy ukochanych i w nim dopełniają się idealnie.

Czytaj więcej

Wydarzenia

  • 16 Mar 2019
    Warszawa, ul. Bracka 25 - Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy
    Na powitanie wiosny, już po raz piąty, zapraszamy na #NajbardziejFantastyczneTargi w Polsce. Czule nazywana WuTeeFami impreza odbędzie się w samym centrum Warszawy przy ul. Brackiej 25 w  Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy. Przez te dwa marcowe dni Targi dają szansę na:... Czytaj więcej