Najlepszy. Łukasz Grass. Axel Springer 2017

Najlepszy Gdy słabość staje się siłą  -  Łukasz Grass

Historia Jerzego Górskiego napisana została przez samo życie.  Autorowi  książki Najlepszy udało się odtworzyć część dialogów, niemal wiernie, na podstawie rozmów ze świadkami, zapisów reportaży radiowych i telewizyjnych, wspomnień samego Jurka, a także z wycinków prasowych. Jest to niewiarygodna historia o człowieku z żelaza, którego życie jest dowodem na to, że nigdy nie jest za późno na realizację marzeń. Opowieść o totalnym upadku i wielkim powrocie postaci, która teraz dla wielu ludzi stał się motywacją w walce o własne życie i dowodem na to, że nigdy nie ma sytuacji bez wyjścia.

Czytaj więcej

Smocza straż. Brandon Mull. W.A.B. 2017

Smocza straż - Brandon Mull

Powieść stanowi propozycję dla młodego czytelnika, dlatego też jej język, charakter, jak i też chociażby ograniczona ilość przemocy, są odpowiednio do tego dostosowane. Ponadto lektura oprócz przedniej zabawy i udanej rozrywki oferuje także coś znacznie ważniejszego. Tym czymś jest piękne przesłanie i płynący z niego morał o tym, iż przyjaźń, miłość, zaufanie i czynione dobro zawsze triumfują. Myślę, że to szczególnie ważny aspekt tej opowieści, nadający jej dodatkowej wartości, jak i też czyniący z niej pozycję idealną dla młodego czytelnika, który może z wynieść z tej lektury także i ważne walory edukacyjno-wychowawcze. Tym samym też każdy rodzic może być pewien tego, iż ofiarowując swojemu dziecku tę powieść, może być spokojny o jego rozwój.

Czytaj więcej

Na szczęście. Przewodnik po świadomym życiu przez cały rok. Karolina i Maciej Szaciłło. Zwierciadło 2017

Na szczęście. Przewodnik po świadomym życiu przez cały rok - Karolina i Maciej Szaciłło
 
Bardzo ciekawa forma. Taka całoroczna motywacja duchowa. Nie sposób zapomnieć o danym celu w momencie, gdy codziennie otwiera się kalendarz, by spojrzeć na swoje zapiski. Zapewne wszelkie przemyślenia i ćwiczenia duchowe szybko wejdą w krew i staną się nawykiem. Zamierzam spróbować przetrwać nowy rok z Karoliną i Maciejem.
Czytaj więcej

Polak NieNażarty. Gosia Molska. Zwierciadło 2017

Polak NieNażarty - Gosia Molska

Jako że Polak bez schabowego to żaden Polak, oczywiście nie zabrakło miejsca dla kilku słów o mięsie, które Polacy spożywają w dużych ilościach – nawet 28 świń czy też 760 kurczaków w ciągu całego życia! Chociaż, jeżeli chodzi o konsumowanie czekolady to wynik 3900 tabliczek również nie zawstydza. Nie brakuje też warzywnych smaczków, bo jak wiadomo, typowy polski ogródek, to właśnie warzywny. Dlatego Gosia Molska zadbała, aby w książce znalazł się kalendarz sezonowości warzyw, kilka słów zachęty do ich spożywania oraz przepisy z nimi w roli głównej.

Czytaj więcej

Żelbeton. Angelika Szelągowska-Mironiuk. Novae Res 2017

Żelbeton - Angelika Szelągowska-Mironiuk

Dobra książka, realistyczna, poprawna literatura faktu niemalże. Jednak przechodzi przez myśl, że nieco przerysowana. Rozumiem, że takie rodziny, takie dramaty i problemy się zdarzają, ale czy chcemy wszystkie rodziny z blokowisk wrzucić do jednego wora? Czy wszyscy tam mieszkający ludzie potrzebują leczenia pęknięć na swojej psychice? Wydaje mi się, że czasy PRL-u minęły i minęły też takie blokowiska. Oczywiście, że się zdarzają, jednak wierzę, że duża część osób z żelbetonowych bloków ma szczęśliwe rodziny i całkiem poukładane życie. Szelągowska-Mironiuk już na okładce twierdzi, że „życie to gówno”. Wielu czytelników powie, że się zgadza, ale są też tacy, którzy wyznają zasadę, że życie jednak jest piękne. Niemniej jednak książka jest mocna, jak to mówi młodzież z blokowisk. Warto ją przeżyć i przemyśleć, bo to wszystko, co w niej opisane, to prawdziwe ludzkie życie. Jest krótka, ale w punkt. Można się zdziwić, ile realizmu o życiu można zawrzeć w 144 stronach.

Czytaj więcej