Prawda o kłamstwach. Tracy Darnton. YA! 2019

Prawda o kłamstwach  - Tracy Darnton

Codzienność w cieniu przeszłości. Traumy, które wciąż powracają. Jess żyje w matni, z której w żaden sposób nie potrafi się wyrwać. Miota się między tym, co było, a tym, co trwa. Nie potrafi myśleć o przyszłości, ponieważ przeszłość definiuje całe jej życie. Jak poradzi sobie ze swoimi mrocznymi przeżyciami? Czy będzie potrafiła stawić czoła wspomnieniom, które potafią zabijać? Polecam sięgnięcie po tę książkę. Daje sporo do myślenia, a jednocześnie jest napisana żywo i ze swadą. Niezmiernie miło się ją czyta. To przyjemna lektura nie tylko dla młodzieży. Interesująco przedstawia szerego złożonych problemów i napisana jest z werwą godną thrillera.

Czytaj więcej

Odwróceni. Piotr Pytlakowski, Artur Kowalewski. Rebis 2019

Odwróceni  - Piotr Pytlakowski,  Artur Kowalewski

Paweł Sikora w roli uczciwego, dobrego i skrupulatnego policjanta, któremu leży na sercu dobro rodziny, a po drugiej stronie Jan Blachowski (pseudonim „Blacha”) – gangster, który w celu ochrony żony i córki podejmuje się współpracy z organami państwowymi. Polską wstrząsają wydarzenia związane z porachunkami mafii pruszkowskiej wraz z mafią wołomińską. Blacha, Skalpel, Kowal, Rysiek, Szybki i Mnich to tylko część bohaterów z Pruszkowa, po drugiej stronie Ptasiek – postać o tyle ciekawa, iż prowadzi zarówno uczciwy interes kamieniarski, jak i jest człowiekiem o nieposzlakowanej opinii okolicznych mieszkańców, pomagając chociażby w ochronie przeciwko pobieraniu haraczu przez innych gangsterów. Wojna gangów oparta jest na pokusie zdobywania pieniędzy, posiadania władzy, budzeniu strachu w mieszkańcach, politykach, policjantach czy wpływowych ludziach. Historia przesycona jest hazardem, przemytem narkotyków, „praniem brudnych pieniędzy”, gwałtami, kradzieżami, morderstwami, handlem bronią i porwaniami dla okupu.

Czytaj więcej

Magia niszczy. Ilona Andrews. Fabryka Słów 2019

Magia niszczy  - Ilona Andrews

To chyba dobry moment, aby powiedzieć kilka słów o samej Kate. Cieszę się, że autorzy potrafią dobrać skalę problemu do teraźniejszych umiejętności byłej najemniczki. Nie rzucają ją na głęboką wodę, aby przeszła nieprawdopodobną przemianę w krótkim czasie. Dzięki temu, z tomu na tom, obserwowaliśmy jej rozwój. To, że cały czas dorasta i się rozwija, jako bohaterka, nie oznacza jednak, że straciła charyzmę i mój ulubiony czarny humor. Nawet w najgorszej sytuacji potrafi doprowadzić swojego faceta do szału, co się niezwykle ceni. Kate jest jedną z lepiej wykreowanych postaci, poprowadzona w sposób doskonały i dopracowany w każdym szczególe, posiadająca niepowtarzalną osobowość z lekką nutka pikanterii, prowadzi nas bezbłędnie przez kolejne wydarzenia tego tomu, a było ich sporo.

 

Czytaj więcej

7 nawyków szczęśliwego dziecka,nowe historie. Sean Covey. Znak emotikon 2019

7 nawyków szczęśliwego dziecka. Nowe historie - Sean Covey
Książka podzielona jest na kilka części, każda z nich zawiera zabawne opowiadanie. Przy poszczególnych rozdziałach mamy okazję kolejno poznawać metody nauki dobrych nawyków, czasem z łatwiejszym, a czasem z trudniejszym morałem. Bohaterowie krainy siedmiu dębów, na podstawie swoich przygód, pokażą naszym dzieciom, co w życiu ma szczególne znaczenie i wartość. Dowiemy się m.in., że tak naprawdę nie zawsze warto utożsamiać się z innymi. Książka pozwoli nam sobie uświadomić, jak ważne jest zadbanie o samego siebie.
 
Czytaj więcej

Bańki mydlane. Edyta Świętek. Replika 2019

Bańki mydlane - Edyta Świętek

Bańki mydlane zostały napisane prostym językiem, bez zbędnych opisów. Przez moment czytelnik może odnieść wrażenie, że jest to typowa książka dla nastolatków (ponieważ początek opisuje typowe problemy współczesnej młodzieży), a czasami niemal dla dzieci poprzez mnóstwo zdrobnień (np. "Michasia", "zwierzątko", "kotek", "łapka"), których można było uniknąć, bo wpływają na czytelnika nazbyt infantylnie.

Czytaj więcej