Nur. Zapiski afgańskie. Monika Bułaj. Burda 2017

Nur. Zapiski afgańskie - Monika Bułaj

I po tych ścieżkach kroczy Monika Bułaj, nie jako reporterka ochraniana wojskowym konwojem, ale jako samotnie podróżująca po Afganistanie kobieta, poruszająca się rozklekotanym samochodem lub telepiącym się samolotem z odpadającymi siedzeniami, śpiąca w siodle, udająca żonę, kuzynkę, skrywająca inność pod burką, którą zdradzają tylko błękitne oczy. Wyłapuje codzienność i zapisuje w słowach. Życie Afgańczyków dokumentuje zdjęciami. Bułaj nie napisała reportażu o Afganistanie, ale stworzyła przepiękny album fotograficzny z poetyckim opisem swojej wyprawy.

Czytaj więcej

Inwazja. Wojtek Miłoszewski. W.A.B. 2017

Inwazja - Wojciech Miłoszewski

 

Rosja, aby podnieść się z własnego kryzysu, napada na Polskę. Życie głównych bohaterów, ich plany oraz zasady, którym hołdowali, wszystko zmienia się diametralnie. Z minuty na minutę muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości, poznają przy tym nieznane obszary swojej psychiki, granice wytrzymałości, stopień umiejętności przystosowania się. Ich życie przewartościowuje się diametralnie.  W sytuacji, gdy najgorsze instynkty wychodzą na wierzch, gdy  każdy gotowy jest przekroczyć własne granice po to by przeżyć, co tak naprawdę zostaje z nas samych, z tego co wcześniej nas określało?

Czytaj więcej

Grimm City. Bestie. Jakub Ćwiek. SQN 2017

Grimm City. Bestie - Jakub Ćwiek

Grimm City. Bestie to pełnokrwisty, mocny, niezwykle bezpośredni w swej formie i przede wszystkim bardzo intrygujący czarny kryminał, który z jednej strony zachwyca swoją śledczą i przygodową opowieścią, z drugiej zaś obrazem, charakterem i rzeczywistością miasta Grimm. Znajdziemy tu bowiem to, co w tym gatunku jest najważniejsze, a więc detektywistyczne dochodzenie, barwne sceny bójek, drastyczne opisy zbrodni i ludzkiego okrucieństwa, przekupnych stróżów prawa, groźnych przestępców i bezkompromisowych funkcjonariuszy policji. Ba, nie zabraknie tu także i efektownej batalii sądowej, obnażającej w bezkompromisowy sposób idealny w teorii i kulawy w praktyce system prawny królestwa.

Czytaj więcej

Zapisane w wodzie. Paula Hawkins. Świat Książki 2017

Zapisane w wodzie - Paula Hawkins

Hermetycznie zamknięta społeczność małego miasteczka jest dobrym miejscem na skrywanie mroków przeszłości. Wiadomo jednak, iż zawsze przyjdzie moment, w którym utrzymywany status quo nie ma prawa utrzymać się dłużej. Impulsem do tego, może okazać się  np. nowa postać przybyła do społeczności, która niczym katalizator zapoczątkuje drastyczne zmiany. Paula Hawkins właściwie osadziła swoją najnowszą historię w takim właśnie miejscu, ma ono duży potencjał, dzięki któremu można stworzyć wciągającą i trzymającą w napięciu historię.

Czytaj więcej

Jerzy Dziewulski o polskiej policji. Krzysztof Pyzia, Jerzy Dziewulski. Prószyński i S-ka 2017

Jerzy Dziewulski o polskiej policji - Krzysztof Pyzia,   Jerzy Dziewulski

Poznajemy zatem Dziewulskiego prawie od podszewki. Nie boi się odpowiadać na niewygodne pytania, choć w kwestii niektórych nie może być całkowicie otwarty, zważywszy na wykonywaną pracę. Jego zawodowy dorobek jest imponujący, nabyte doświadczenie bezcenne. Jako jedna z nielicznych osób w Polsce, ma pełne prawo wypowiadać się na temat jakości pracy policji. Snując różne opowieści ukazuje czytelnikowi blaski i cienie zawodu, mnoży sytuacje, w których tylko łut szczęścia dzielił go od tragedii. Z całości wyłania się raczej gorzki portret warunków i sposobów pracy policji, nikt chyba przystępując do tej lektury nie mógł mieć innych oczekiwań.

Czytaj więcej