Cudowna moc roślinnych koktajli. Magdalena i Tomasz Olszewscy. Septem 2017

Cudowna moc roślinnych koktajli - Magdalena Olszewska,  Tomasz Olszewski

Poza przepisami znajdziemy w książce wiele praktycznych porad – jak choćby wskazówki na co zwracać uwagę przy wyborze blendera, jak dbać o sprzęt i w jakiej kolejności dodawać poszczególne produkty. Niewątpliwą zaletą książki jest też jej duża estetyka – apetyczne zdjęcia, ciekawa szata graficzna oraz dobrej jakości papier.

Czytaj więcej

Bestia. Bronisław Lemur. Novae Res 2017

Bestia - Bronisław Lemur

Książka pokazuje, jak bardzo człowiek potrzebuje drugiej osoby. Zawsze, a już najbardziej w takiej sytuacji, w jakiej znalazł się bohater. Jak bardzo mogą nas pochłonąć te najgorsze myśli. Jak bardzo mogą nas dobić. Człowiek zaczął "przyjaźnić się" z tymi najgorszymi emocjami. Został sam ze swoim mrocznym odbiciem w lustrze.

Czytaj więcej

Lemmy. Mick Wall. In Rock 2016

Lemmy - Mick Wall

Natomiast w drugiej części książki narratorem jest już Mick Wall. Przedstawia fakty znane i mniej znane z życia Lemmy’ego i Motörhead. Oczywiście wszystko jest bardzo ciekawe, lecz forma przekazania tych wiadomości jest bardzo schematyczna i bez żadnych komentarzy autora. Mick Wall włożył w to niezaprzeczalnie dużo pracy, przedstawia w książce wywiady, rozmowy z przyjaciółmi, muzykami zespołów oraz innymi artystami i współpracownikami.

Czytaj więcej

Prezent. Louise Jensen. Burda 2017

Prezent - Louise Jensen

Na duże słowa uznania zasługuje ciekawie i umiejętnie zbalansowany charakter opowieści, oscylujący wokół tego co rzeczywiste i logiczne, jak i tego, co wymyka się okowom zdrowego rozsądku. Z jednej strony uczestniczymy w realnym i zwyczajnym życiu człowieka po przeszczepie serca, jednocześnie jednak balansujemy także na granicy magii, fantazji, szaleństwa, objawiającego się obecnością wspomnień, emocji i myśli dawcy, w głowie osoby obdarowanej jego sercem. To fascynujący, ale i na swój sposób przerażający wątek, nadający opowieści wyjątkowej aury tajemnicy i grozy. Grozy, którą można interpretować w oparciu o racjonalne i naukowe przesłanki, ale również i o wiarę w rzeczy, które stanowią o sekretach tego świata i naszego życia.

Czytaj więcej

Wszyscy patrzyli, nikt nie widział. Tomasz Marchewka. SQN 2017

Wszyscy patrzyli, nikt nie widział - Tomasz Marchewka

Kardynalny błąd Marchewki to częste ignorowanie zasady "show, don't tell", szczególnie w skali makro. Wielokrotnie zostaje nam powiedziane, że ten pan to jest straszny, a tamten to mistrz kart, ale faktycznie tego nie widzimy. Rekiny, grube ryby Hausenbergu, są grube jedynie z nazwy. To nie są gangsterzy niczym z Breaking Bad, gdzie wystarczy chwila, żebyśmy byli przekonani o tym jak śmiertelnie niebezpieczni są dla otoczenia. Rekinów nie ma co się bać. Nino i Petr mają ich na typowego ‘jednego strzała’. Dodatkowo problematyczne jest przedstawianie tajemnic. Często narrator zdradza nam zamierzenia bohaterów, przez co tracimy element zaskoczenia, albo widzimy banalną logikę ich zachowań.

Czytaj więcej