Zapach prawdy. Iga Karst. Szara Godzina 2018

Zapach prawdy - Iga Karst

Ona – mecenas Anita Herbst. On – komisarz Michał Orski. Razem, a jednak osobno, badają sprawę morderstwa znanego profesora Uniwersytetu Wrocławskiego, orchidologa Adama Korczyńskiego. Ona, na prośbę przyjaciela z dzieciństwa i wnuka nieboszczyka. On, jako przedstawiciel organów ścigania. Sprawa jest nietypowa, zwłaszcza, że w ogródku profesora odnaleziono ludzkie szczątki... Autorka zabiera czytelników w realia niewielkiego miasta, które wybrała na scenerię Zapachu prawdy.

Czytaj więcej

Chmury z keczupu. Annabel Pitcher. Papierowy Księżyc 2018

Chmury z keczupu - Annabel Pitcher

Autorka zadbała o to, żeby fabuła nie była zbyt banalna. Całość podana czytelnikowi została w formie listów pisanych przez Zoe – główną bohaterkę. Narracja pierwszoosobowa pozwala na zgłębienie jej uczuć. Każdy nowy rozdział, to tak na prawdę list, który dziewczynka wysyła do skazanego na karę śmierci nijakiego S. Harrisa. Sami przyznacie, że temat brzmi banalnie, jednak kto odważyłby się na taki zabieg w książce dla młodzieży?

Czytaj więcej

Wierni wrogowie. Olga Gromyko. Papierowy Księżyc 2018

Wierni wrogowie - Olga Gromyko

Charakterni, ciekawi, zabawni i nieoczywiści bohaterowie – to oni stanowią w głównej mierze o sile i jakości tej powieści. Począwszy od wilczycy Szeleny, czyli mistrzyni ciętej riposty, poprzez inteligentnego, ale często bujającego w obłokach czarodzieje Weresa, a skończywszy na przezabawnym, wiecznie obrażonym i nie potrafiącym odmówić sobie towarzystwa pięknych kobiet smoku o imieniu Mrok – wszyscy są tutaj niezwykle ciekawi. To znakomita drużyna, której nie powstydziłby się nawet sam Frodo z Władcy Pierścieni!

Czytaj więcej

Córka Izebel. Wilkie Collins. Wydawnictwo Mg 2018

Córka Izebel - Wilkie Collins

Książkę czyta się jednym tchem, akcja ani na moment nie zwalnia tempa. Autor zabiera nas do laboratorium niedocenionego naukowca, przytułku dla obłąkanych, a nawet do... kostnicy. Do tego wszystkiego należy dodać niejedną dawkę trucizny, rodzinne tajemnice i długi, bo z tym właśnie borykają się bohaterowie powieści. Oj dzieje się! Ponadto muszę przyznać, żepowieść ma niepowtarzalny, mroczny klimat. Bardzo szybko zanurzyłam się w świecie bohaterów Collinsa. Oczami wyobraźni widziałam mroczne uliczki, którymi się poruszali i ciemne pokoje, w których rozgrywały się ich dramaty. Z ubolewaniem muszę również przyznać, że niestety fabuła jest też jedną ze słabszych stron książki. Przedziwne zwroty akcji (np. zmartwychwstanie jednego z bohaterów) i miejscami naiwne zbiegi okoliczności (np. główny bohater, po przyjeździe do obcego miasta, jakimś cudem od razu natrafia na dziewczynę... której ma zamiar szukać) upodobniają książkę do tzw. pulp magazines (taki nasz "Detektyw").

Czytaj więcej

Zamień chemię na energię. Julita Bator. Znak 2018

Zamień chemię na energię. - Julita Bator

Książka znajdzie swoje miejsce zapewne w każdej kuchni, w końcu kto lubiąc przekąszać coś między posiłkami nie zamieni ich na coś zdrowego? Dlaczego nie przemycić dla naszych dzieci wartościowych smakołyków? Rozwiązanie mamy podane jak na tacy. Zdecydowanie najlepszy poradnik i książka kucharska w jednym, alternatywa dla naszego dobrego samopoczucia i zdrowia.

Czytaj więcej

Wydarzenia

 • 07 Sep 2018
  Wrocław - Księgarnia Hiszpańska La Librería Española de Wrocław
  Wrocławska Księgarnia Hiszpańska to miejsce niezwykłe. Szukając na mapie dolnośląskiej stolicy wszechświata punktu, w którym członkowie Odwiecznego i Na Szczęście Nigdy Niepowołanego Stowarzyszenia Dzikich Sprzymierzeńców Książki ładują baterie i przy kusych stoliczkach co wieczór spiskują, jak przejąć kontrolę nad światem... Czytaj więcej
 • 18 Aug 2018
  Warszawa - Empik Junior
  Gorszy dzień, tydzień, a może miesiąc? Każdy potrzebuje słowa wsparcia i pocieszenia. Katarzyna Grochola w książce „Pocieszki” (Wydawnictwo Literackie) z wdziękiem, lekkością i humorem przedstawia 52 recepty na poprawienie nastroju – tyle, ile jest tygodni w roku. Z okazji premiery... Czytaj więcej
 • 19 Sep 2018
  Kraków -
  Wydawnictwo Galeria Książki we współpracy z Instytutem Francuskim organizuje wystawę prac związanych z zabawnym rodzeństwem pt. „35 lat Trojaczków”. Wystawa to 35 grafik na każdy rok od powstania komiksu. W związku z wystawą oraz premierą kolejnego tomu „Trojaczki. To już... Czytaj więcej