Projekt zdrowie. Szwedzki poradnik inteligenta. Anders Hansen, Carl Johan Sundberg. Smak Słowa 2017

Projekt zdrowie. Szwedzki poradnik inteligenta - Anders Hansen,  Carl Johan Sundberg

Książka jest typowym poradnikiem, napisanym przez lekarzy, nie trzeba się jednak bać niezrozumiałych słów czy poważnych opisów. Jest ona stworzona z prostych słów,  trudniejsze zagadnienia są wytłumaczone, a nawet oparte na przykładach badań czy ułożonych danych w postaci wykresów. Całość jest przejrzysta, podzielona na działy. Wydrukowana w przyjemnej dla oka czcionce. Poradnik nie tylko dla fanatyków sportu — także jako ciekawostka dla tych, którzy lubią dowiadywać się nowych rzeczy, a przecież wpływ ćwiczeń na ciało i na psychikę człowieka jest niezwykle interesującym tematem

Czytaj więcej

Wyszedł z siebie i nie wrócił. Tomasz Jastrun. Czarna Owca 2017

Wyszedł z siebie i nie wrócił - Tomasz Jastrun

Sam tytuł książki jest w istocie kwintesencją publikacji.  W doskonały sposób określa fakt, iż tacy jak dziś, nie będziemy już nigdy. Przenigdy. I o tym właśnie jest ta książka,  gdy raz wyjdziesz, już nigdy nie wrócisz. Rzeka płynie, a my razem z nią. By nie było zbyt gorzko – na końcu zawsze czeka nas nagroda.

Czytaj więcej

Wyklęty '48. Dominik Kozar. Muza 2017

Wyklęty '48 - Dominik Kozar

Wyklęty '48, to niezwykle barwna pozycja spod znaku klasycznego kryminału retro. To książka, która z jednej strony oferuje nam spektakularną i trzymającą w napięciu intrygę, z drugiej zaś roztacza niezwykle wyrazisty i prawdziwy obraz Polski roku 1948, który prezentuje się ciekawie, ale i niezwykle gorzko. I co ważne, oba te aspekty przedstawiają się równie okazale.

Czytaj więcej

Po ojcu. Adam Ehrlich Sachs. Czarna Owca 2017

Po ojcu Opowiadania, przypowieści i syndromy - Adam Ehrlich Sachs

By zrozumieć, jak zawiłe mogą być relacje ojca i syna trzeba przeczytać książkę.Opowieści są napisane w sposób często ironiczny, niekiedy nawet dowcipny. Są takie, które są przenośnią i takie, które wprost oddają zachowania bohaterów. Nie ma podziału na dobre i złe. Uczucia plątają się tu kartka po kartce, ukazane z różnych punktów widzenia, często z kontrowersyjnym zakończeniem.

Czytaj więcej

Miastonauci. Tytus Brzozowski. Babaryba 2017

Miastonauci - Tytus Brzozowski

Miastonauci to świat po brzegi wypełniony drobnymi historiami, bogaty w subtelne detale, które na tle ilustracji, nawiązujących do architektury polskich miast, tworzą wspaniałą łamigłówko-podróż. Przyznam szczerze, że sama chciałabym choćby wyobrazić sobie podobne do tych, którymi autor zapełnił strony najnowszej pozycji Wydawnictwa Babaryba, magiczne krajobrazy. Gdybym mogła zaprojektować swoje sny na kolejny tydzień, chciałabym się znaleźć w mieście pełnym nadlatujących zewsząd gołębi podrzucających kostki domina, olbrzymich czajników lądujących na dachach katedr, słoni powolnie sunących mostem, pingwinów szybujących wzdłuż fasad miejskich kamienic by na koniec przejechać się z jednym z wielu czerwonych, kanciastych tramwajów.

Czytaj więcej