Obserwator. Evald Flisar. Ezop 2017

Obserwator - Evald Flisar

Być jak John Malkovich. Zaznać życia słynnego aktora, na którego w pięciogwiazdkowym hotelu czekają froterowi, śnieżnobiałe ręczniki warte więcej niż twój cały dobytek. Być jak Evald Flisar. Przeprowadzić literacki, dywanowy nalot na średni wielkości kraj na północy Europy. Wykonać artystyczny Blitzkrieg, postawić chorągiewkę na mapie pisarskich zdobyczy, wreszcie wziąć w jasyr czytelników, jako zakładników swoich książek, narzucić im swój styl, niepokornych schłostać celnym porównaniem, unieruchomić dowcipem i uwięzić w gęstej sieci tkanej z licznych aluzji.

Czytaj więcej

Singapur Noir. Praca zbiorowa. Claroscuro 2017

Singapur Noir -

Sztuczny Disneyland, z którego podwalin czuć zgnilizną. Potęga gospodarcza, której największym grzechem jest rozwiązłość. Grzech występuje już w samej nazwie tego miasta – sin, więc można się w nim tylko całkowicie zatracić. Zatracają się w nim doszczętnie bohaterowie opowiadań zebranych w tomie Singapur Noir. Pod drogimi garniturami, za drzwiami strzeżonych apartamentów i wystawkami ze szkła Swarovskiego płoną czerwone latarnie, jak na ulicach wysadzanych tanimi burdelami. Wyuzdany seks, pokoje sado-maso i mnóstwo trupów.

Czytaj więcej

Adios kilogramos. Katarzyna Błażejewska-Stuhr, Magdalena Chorębała. Zwierciadło 2016

Adios kilogramos - Katarzyna Błażejewska-Stuhr, Magdalena Chorębała

Druga część to dieta. Tu zdecydowanie plusem jest to, że proponowane posiłki można przygotować dość szybko i że do ich przygotowania nie potrzeba tysiąca różnych składników. Dla kogoś, kto jest zapracowany, takie dania to idealne rozwiązanie. Jedyne, czego mi tu zabrakło, to informacja o zamiennikach niektórych ze składników. W kilku przepisach znalazły się figi, których nie jestem w stanie zjeść, ale Adios kilogramos nie zaproponowało mi nic, czym mogłabym je zastąpić. Szkoda, bo dzięki takim informacjom mogłabym skorzystać z kilku przepisów jeszcze lepiej.

Czytaj więcej

Angielski Fiszki PLUS dla zaawansowanych. Edgard 2016

Angielski Fiszki PLUS dla zaawansowanych -

W kwestii treści, każda karteczka zadrukowana jest obustronnie. Z jednej strony występuje słówko obce wraz z transkrypcją, przykładowym zdaniem, dodatkową informacją (komentarzem, typową zbitką etc.), czasem obrazkiem, a na drugiej odpowiednio przetłumaczona zawartość na nasz rodzimy język. Przykłady oraz ciekawostki, a także dodatkowy bodziec w postaci merytorycznej "żonglerki" kartonikami ułatwia poznawanie nowych słówek, a fizycznie rosnąca zawartość przegródki ze znanymi nam słówkami nagradza widocznym progresem i motywuje. Dodatkowo otrzymujemy również część multimedialną, gdzie możemy powtórzyć i osłuchać się z materiałem, chociażby poprzez dostępne gry językowe.

Czytaj więcej

Plankton. Mariusz Sieniewicz. Znak 2017

Plankton - Mariusz Sieniewicz

Cały świat jest podporządkowany normom, których przekraczać nie wolno. Nie ma buntu, nie ma odmiennych zdań. Nieposłuszeństwo jest karane i tego obawia się właśnie bohater książki. Okazuje się, że jego kara będzie niezbyt surowa. Przynajmniej tak mu się wydaje, gdy zostaje zesłany do niszczejącego Krakowa.

Czytaj więcej