Arkadia. Lauren Groff. Znak 2017

Arkadia - Lauren Groff

Podobnie jak przy okazji poprzedniej powieści Groff, ciekawie się zaczyna, ale niespecjalnie interesująco kończy. Obraz hipisowskiej komuny, niemal bukoliczne scenki opowiadane z perspektywy małego chłopca wciągają. Lutek zaczyna coraz więcej zauważać i rozumieć, przez co czytelnik dochodzi powoli do wniosku, że Arkadia nie może się udać jako projekt i że w końcu na pewno upadnie. Groff dość wiarygodnie opisuje bowiem nie tylko życie mieszkańców Arkadii jako jednej społeczności, która chce żyć w szczęściu i spokoju. Pisarka zaznacza też, że z biegem czasu w tym zbiorowisku ludzi zaczęły się pojawiać oddolne ruchy, krytyczne wobec organizacji i modelu funkcjonowania komuny. Tyle, że zanim na dobre się ten wątek rozkręcił, już się skończył.

Czytaj więcej

Zapach domów innych ludzi. Bonnie-Sue Hitchcock. Jaguar 2017

Zapach domów innych ludzi - Bonnie-Sue Hitchcock

Niemniej tak naprawdę wydaje się, iż głównym i najważniejszym bohaterem tej książki jest Alaska. Alaska, czyli swoisty koniec świata i cywilizacji, będącym dla większości z nas nieosiągalnym snem i mirażem. Autorce udało się opisać tę krainę nie tylko przekonująco i realistycznie, ale także po prostu pięknie. To piękno przyrody, piękno miejscowego klimatu, jak i również swoiste piękno życia w tym miejscu. To, w jaki sposób udało się jej oddać codzienność i specyfikę życia w tych kilku małych miasteczkach, wywiera piorunujące i niezapomniane wrażenie. Takiej Alaski nie poznaliśmy chyba jeszcze nigdy.

Czytaj więcej

Sopel. Paweł Kornew. Fabryka Słów 2017

Sopel - Paweł Kornew

Sopel to dobra książka rozrywkowa, szczególnie atrakcyjna dla fanów lżejszych powieści postapokaliptycznych. Zabójcze Przygranicze skąpo odkrywa swoje karty, zachęcając do sięgnięcia po dalsze części historii, w której w jednej chwili pije się wódkę z przyjaciółmi, by po chwili wyciągać odłamki szkła z poranionej ręki, stojąc na trzeszczącym, wysysającym życie mrozie.

Czytaj więcej

Młokos. Fiodor Dostojewski. Wydawnictwo Mg 2017

Młokos - Fiodor Dostojewski

Jak to u Dostojewskiego często bywa, to, co najciekawsze, dzieje się w głowie głównego bohatera i to właśnie młokosowi – jego uczuciom i poglądom – poświęcona jest niemal cała powieść. Przy tym warto wspomnieć, iż Arkadiusz jest postacią antypatyczną, przez co nie każdy będzie w stanie przebrnąć przez te 600 stron. Ta trudność nie jest jednak efektem nieumiejętności skontruowania postaci, z którą czytelnik mógłby się łatwo identyfikować

Czytaj więcej

Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek. Kasia Nawratek, Ola Szmida. Ezop 2016

Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek - Kasia Nawratek,  Ola Szmida

Czytajcie i oglądajcie tę wspaniałą książkę, jest zabawna, wzruszająca, pełna niezwykłych opowieści. Koniecznie musicie się dowiedzieć kim jest tajemniczy Franciszek, dokarmiający bezdomne koty, dlaczego na linii Administracja – Kopalnia trwa konflikt i co wspólnego mają z tym wszystkim króliki, które uwielbiają ciasto marchewkowe i pamiętajcie o tym, że dziewczynki też mogą się bawić dinozaurami! Dinozaury są obupłciowe.

Czytaj więcej