Dzisiaj rozmawiamy o Pani. Agnieszka Nabrdalik. Wydawnictwo Literackie 2017

Dzisiaj rozmawiamy o Pani - Agnieszka Nabrdalik

Nie od dziś wiadomo, że bardzo często za sukcesem męża stoi jego żona. W jaki zatem sposób te wybrane siedem kobiet przyczyniło się do sukcesów swojej drugiej połówki? I co najważniejsze, jakie sukcesy mają na swoim koncie? Czy możliwym jest stworzenie udanych relacji partnerskich, przy jednoczesnym dążeniu  obu stron do  spełnianiu swoich ambicji? Z rozmów wyłaniają nam się ciekawe obrazy rozwiązania tego zagadnienia. Czy sławny mąż to przeszkoda, czy dodatkowa motywacja aby realizować swoje plany życiowe? Czy mogły liczyć na wsparcie i pomoc w środowisku, w którym realizowały się wraz z mężem?

Czytaj więcej

SuperBetter. Życie to gra, naucz się wygrywać. Jane McGonigal. Czarna Owca 2017

SuperBetter Życie to gra, naucz się wygrywać - Jane McGonigal

Nie da się ukryć, że gry są w dzisiejszych czasach wszechobecne – widzimy ludzi grających na dworcach, w autobusach, w poczekalniach, w galeriach handlowych. Tych grających w toaletach częściej słychać niż widać, ale oni też tam są! Epoka smartfonów zmieniła nasze podejście do grania, u niektórych wykształciła nawet pewne cechy osobowości potrzebne do ukończenia gry lub wytrwania w niej jak najdłużej, by uzyskać rekordowy wynik.

Czytaj więcej

Świat Andrzeja Fidyka. Andrzej Fidyk, Aleksandra Szarłat . Znak 2017

Świat Andrzeja Fidyka - Andrzej Fidyk, 	Aleksandra Szarłat

W książce znajdziemy również rady dla młodych twórców, które opierają się na wieloletnim doświadczeniu reżysera. Znajdziemy tam m.in wyjaśnienia czym konkretnie jest film dokumentalny i czym różni się od reportażu, jak nakręcić dobry film i czy istnieje granica, której dokumentalista nie powinien przekraczać. Odnajdziemy też wypowiedzi innych reżyserów o twórczości Fidyka, jak i o nim samym.

Czytaj więcej

Stacja jedenaście. Emily St. John Mandel . Papierowy Księżyc 2015

Stacja jedenaście - Emily St. John Mandel

Stacja jedenaście jest powieścią wielowątkową, często zmieniającą perspektywę, a także płaszczyzny, na których akcja się dzieje. Po pierwsze mamy sferę chronologiczną: wraz ze wspomnianą trupą – Symfonią, przemierzamy opustoszałe drogi i wybite wirusem miasta, by grać wśród niedobitków, ale widzimy także inne miejsca, losy innych ludzi. Z drugiej strony zaglądamy w przeszłość, spoglądając na życie aktora, który umiera gdy przewracamy pierwsze strony, poznajemy jego bliskich, patrzymy na krótki moment uderzenia zarazy. Z drugiej strony mamy inną płaszczyznę, trochę jak w Człowieku z wysokiego zamku Dicka jesteśmy postawieni w sytuacji historii w historii, za pomocą tytułowej stacji, komiksu o wędrującej przez kosmiczne pustki kapsule zaludnioną niedobitkami ludzkości. Całość klaruje się na koniec, pozwalając spojrzeć na fabułę niczym na obraz, od którego w końcu odsunęliśmy lupę.

Czytaj więcej

Plaża za szafą. Polska kryminalna. Marcin Kącki. Agora 2017

Plaża za szafą. Polska kryminalna - Marcin Kącki

W Międzychodzie zjedli Jezusa. Idący tropem tej świętokradczej zbrodni reporter dowiaduje się od proboszcza, że najbardziej zatrwożył go jednak słonecznik. „No bo niech pan powie, jak to tak wejść do świątyni, napluć na chodnik”.

W Szamotułach mocne wejście zaliczył ksiądz Norbert. Wszedł do banku z nożem, wyszedł z sześcioma tysiącami gotówki. Mimo nieskalanej opinii, dorabiający sobie jako magazynier wikary zostawił na wolności ukochaną Małgorzatę i chorowitego syna.

Poznań XXI wiek rozpoczyna od strat. W arcybiskupich sypialniach cnotę tracili młodzi seminarzyści, a w Muzeum Narodowym od ramy obrazu Moneta odlepił się jakiś „wiejący smutkiemgniot” Arcybiskup odnalazł się dekadę później w pogrzebowym orszaku na Wawel prezydenckiej pary. Arcydzieło francuskiego impresjonisty znaleziono za starą szafą w mieszkaniu niczego nieświadomych emerytów z Olkusza.

Czytaj więcej

Wydarzenia

 • 01 Mar 2017
  Łódź - Niebostan
  „Witkacy. Etyka” to nowatorskie odczytanie twórczości artysty. Agnieszka Kałowska pokazuje, jak najważniejsze problemy etyczne XX wieku – dialog, stosunek do religii, kolonializm, ekologia i wielokulturowość znajdują oddźwięk w biografii i twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza. W toku rozmowy spróbujemy znaleźć odpowiedzi... Czytaj więcej
 • 05 Mar 2017
  Warszawa - Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
  Z okazji 100-lecia urodzin poetki, które przypada w marcu 2017 roku Muzeum POLIN zaprasza na wyjątkowy poetycki performance według koncepcji Tomasza Cyza. Kiedy: 5 marca (niedziela), start godzina 16.00 Widzowie wprowadzani będą na performance pojedynczo w odstępach czasowych. Gdzie: foyer... Czytaj więcej