Znowu pragnę ciemnej miłości. Joanna Lech. W.A.B. 2018

Znowu pragnę ciemnej miłości - Joanna Lech

Jaką miłość odnajdziemy pośród stronnic? Gdy pragniemy poczuć miłość przejawiającą się w codziennych chwilach, w uśmiechu dziecka, to z pewnością przypadną nam do gusty wiersze Justyny Bargielskiej. Jeśli wolimy zatopić się w miłości prawdziwej, wiernej takiej, w której odnajdujemy sens potrzaskanego świata, to najlepiej przedstawi ją Tadeusz Różewicz. Zapytacie, gdzie odszukać miłość, która złamała nasze serca i dusze, którą się przeklina w bezsenną noc, bo jest neurotyczna i cierpka – Marcin Świetlicki zna najlepiej jej smak. Antologia zawiera różne odcienie tego najpiękniejszego uczucia i możemy w zależności od nastroju wybrać taki, który w danym momencie najlepiej do nas przemawia.

Czytaj więcej

Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci. Michał Wójcik. Znak literanova 2018

Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci - Michał Wójcik
Autor momentami w bardzo mocny sposób przedstawia masakrę jaka działa się za bramą obozu. Z najmniejszymi szczegółami opisuje sposób w jaki byli tam traktowani więźniowie. Mimo ciężaru myśli, który spoczywał na więźniach pojawiła się nadzieja i rozbudzona chęć innego, lepszego życia, co sprowokowało do buntu. Z fragmentów wspomnień i opowiadań tych, którzy przetrwali to piekło, wiemy już, że skutecznego.
 
Czytaj więcej

Popielate laleczki. Hanna Greń. Replika 2018

Popielate laleczki - Hanna Greń
Co zrobić, kiedy podejrzewa się najbliższą osobę o zabójstwo, a nawet kilka zabójstw? Jedyne, co zostaje człowiekowi w takiej sytuacji,  to konieczność ochrony tej osoby. W ten sposób postępowała Asta po znalezieniu worka pełnego zakrwawionych ubrań...
O czym może pomyśleć osoba znajdująca zwłoki? Ok, zdarza się. Mogło się to przydarzyć każdemu. Drugi raz jest już dziwny, chociaż jakieś wcześniejsze doświadczenia mogą się przydać. Ale kiedy młoda kobieta znajduje kolejne dwa ciała, w tym jedno dość dobrze jej znane jeszcze za życia, sprawa robi się co najmniej podejrzana.
 
Czytaj więcej

Drogami wokół Bogoty. Tom Feiling. Magnus 2018

Drogami wokół Bogoty - Tom Feiling

Pisarz i dziennikarz Tom Feiling przemierza Kolumbię wzdłuż i wszerz, przez slumsy Bogoty, amazońskie miasteczka, gęstą dżunglę, aż do nieprzyjaznego turystom miasteczka Mompos, w którym kręcono ekranizaję powieści Marqueza Miłość w czasach zarazy. Poznajemy rozdwojoną osobowość Kolumbii – brutalnej, żądnej zemsty i nadzwyczaj szybko rozwijającej się gospodarczo. Kraj sprzeczności i nierówności społecznych – obok siebie żyją bogacze i ludzie na skraju ubóstwa, którzy nigdy nie mają pewności, czy danego dnia zjedzą posiłek. Kolumbijska elita białych, którzy nie chodzą ulicami ze strachu, że znienacka zostanie im wepchnięty w żebra karabin, a konto bankowo zostanie opustoszone w przeciągu kilku minut.

Czytaj więcej

Detoks. Krzysztof Domaradzki. Czarna Owca 2018

Detoks - Krzysztof Domaradzki

Sam krótki opis na okładce zdradza wiele szczegółów – zmasakrowane zwłoki 24-letniej studentki, brak śladów, motywu ani świadków zapowiada dobrze zainwestowane pieniądze. Nic bardziej mylnego... Zwracając uwagę na grubość książki po cichu liczyłam na długą i wciągającą lekturę, rzeczywistość okazała się niestety inna. Utwór, liczący ponad pięćset stron, zamiast pochłonąć czytelnika zdecydowanie go męczy. Długo przeciągany start śledztwa prowokuje do odłożenia książki w najgłębszą szufladę w domu, nie budząc ochoty na kolejne podejście do czytania.

Czytaj więcej